Mesafeli Satış Sözleşmesi

1. Taraflar
1.1.
Pnoks Yazılım Danışmanlık Hizmetleri – www.hazirkooperatifsitesi.com :
Sözleşmenin bundan sonraki bölümünde kısaca "Pnoks Yazılım" olarak anılacaktır.
Adres: Ulucami mah. Ata sokak No:4/2 Köyceğiz - Muğla  
Müşteri: Pnoks Yazılım servislerinden faydalanmaya başlayan ve/veya devam eden kişi veya kuruluşlar.
1.2. Taraflar bu sözleşmede yazılı bilgilerin doğruluğunu beyan, kabul ve taahhüt ederler.

2. Sözleşmenin Yürürlüğe Girişi ve Süresi
2.1. Müşteri, Pnoks Yazılım internet sitesinden, Pnoks Yazılıma bağlı web sitelerinden veya başka yöntemlerle hizmet almak için yapacağı başvuru ile sözleşme yürürlüğe girer.
2.2. Sözleşme hizmet almaya devam edildiği sürece geçerlidir. 

3. Tanımlar
3.1. Sunucu: Pnoks Yazılımın yönetimindeki Server (web sitesi sunumu ve e-mail hizmetlerini gerçekleştiren iş istasyonu, bilgisayar ve tüm ekipmanıyla birlikte) SUNUCU olarak anılacaktır. 
3.2. Kullanıcı: Pnoks Yazılımın müşterilerine tahsis ettiği websitesi veya Pnoks Yazılımına ait  sunuculara erişen, veri akışı sağlayan kişilerdir.
3.3. Hosting: Pnoks Yazılım tarafından sözleşme sonunda belirtilen süre kadar Müşteri’ye, Sunucu üzerinde, sözleşme sonunda belirtilen miktarda alan kiralanması ve bu alan aracılığı ile e-mail hesaplarının oluşturulması, web sitesinin barındırılması hizmetidir. 
3.4. Kötü Kullanım: Gerçekleştirilmesi Yasak Aktiviteler konu başlığı altındaki  tüm maddeler.
3.5. Domain: Türkçe karşılığı "Alan Adı" olarak ifade edilen domain internette yayın yapılan web adreslerine karşılık verilen IP numaralarının (İnternet Protokol adres) harflere dönüştürülmüş biçimine domain denir. Örneğin 84.2.3.100 gibi bir IP numarasının harflere dönüştürülmüş biçimi alanadiniz.com olabilir.  

4. Konu
4.1.  Bu sözleşme, Pnoks Yazılım müşteriye sunduğu servislerin satış ve kullanım şartlarını düzenlemek için hazırlanmıştır. Bu sözleşme, müşteri ile yapılacak diğer sözleşmelere ek olacaktır. Pnoks Yazılımın servislerinden faydalanmaya başlayan ve/veya devam eden müşteriler, bu sözleşme'de belirtilen şartları kabul etmiş sayılırlar. 
4.2. Pnoks Yazılım, bu sözleşmenin duyurusunu, öncelikle hazirkooperatifsitesi.com –  adresinde veya Pnoks Yazılıma bağlı web sitelerinde yer alan web sayfalarında yapar. Pnoks Yazılım, sözleşmede meydana gelecek değişiklikleri yine aynı şekilde web sitesinde yayınlar ve bu yayın, kullanıcının kendisine yapılmış tebligat yerine geçer. Sözleşme ile ilgili değişiklikleri takip etme sorumluluğu Müşteri’ye aittir. Pnoks Yazılım gerek gördüğü taktirde sözleşme içeriğinde değişiklik yapabilir. Müşteri, bu değişiklikleri önceden kabul ettiğini beyan ve taahhüt eder.  

5. Sorumluluklar
5.1. Pnoks Yazılım bu sözleşmede belirtilen şartlara uyulduğu sürece belirtilen süre zarfında, belirtilen hizmetleri vermeyi taahhüt eder.
5.2. Pnoks Yazılım müşteriye ait elektronik postalar, veri tabanı, web sayfaları ve diğer tüm verilerinin yedeğini tutmaz. Yedekten yükümlü değildir. Yedek yer sağlayıcı hosting servisi tarafından tutulur. Bu durum, verilerin doğruluğunu, güncelliğini ve verilerin eski haline getirilmesini garanti etmez. 
5.3. Pnoks Yazılım, internet servislerini müşterilerine ve kullanıcılarına sağlayarak, kendi sistemi üzerinden büyük miktarda bilgi alışverişinin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Pnoks Yazılım, internetin özgür düşünceyi teşvik eden, açık ve sınırları ortadan kaldıran bir yapıya sahip olduğunu kabul etmekte ve buna saygı duymaktadır. Ancak, Pnoks Yazılım servislerinin sürekliliğini ve güvenliğini sağlamak amacı ile çeşitli kısıtlamalara başvurabilir. Pnoks Yazılım, bu kısıtlamalardan dolayı oluşabilecek zararlarda sorumluluk kabul etmez.
5.4. Pnoks Yazılımın verdiği internet hizmetlerinin sürekliliği ve verimliliği kendi denetimi dışındaki kişi ve/veya kurumlara (Türk Telekom, Internet Servis Sağlayıcıları, Hosting Firmaları, Domain Firmaları, Ödeme Alt Yapı Sistemi Iyzico vb.),  bilgisayar donanımları veya yazılımları, telefon veya internet hatları gibi birçok dış etkene bağlıdır. Bu nedenle, Pnoks Yazılım verdiği hizmetlerde müşterinin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacağını, hatasız ve kesintisiz bir hizmet vereceğini garanti etmez. Pnoks Yazılım sorumluluklarını yerine getirmeye özen gösteren bir kurumdur. Pnoks Yazılım müşteriye sunulan hizmetin kalitesini ve sürekliliğini sağlamak için gerekli çabayı gösterecektir. Ancak Pnoks Yazılım, hizmetin herhangi bir şekilde kesintiye uğramasından kaynaklanan, verilerin kaybolması, zarara uğraması, gecikmesi, yerine ulaşmaması, bilgiye ulaşılamaması (ve hizmetin kesintiye uğramasından doğabilecek diğer her türlü durumlar) nedeniyle meydana gelebilecek arıza, hata ve duraksamalardan dolayı Müşteri'nin maruz kalabileceği zarar, ziyan ve her ne suretle olursa olsun, sonuç olarak meydana gelebilecek bu tür zarar ve ziyandan sorumlu değildir. Bu sözleşme kapsamında sunulan hizmetlerden dolayı oluşacak zararlarda Pnoks Yazılımın sorumluluğu en fazla sağlanan hizmetin bedeli kadar olabilir. 
5.5. Alan adı alımı online gerçekleşmekte olup, tescil işlemi tamamlandıktan sonra, müşteri ilgili domain name’in tescil edildiğini https://tr.godaddy.com/ internet adresindeki domain sorgulama bölümünden kontrol etmekle yükümlüdür. Yenileme işlemlerinde de Müşterinin kontrol etme sorumluluğu bulunmaktadır. Pnoks Yazılım oluşacak aksi durumlarda sorumluluk kabul etmez. Müşteri daha önceden başka firmalar üzerinden tescil ettiği alan adını, yine kendisi takip edecek ve yenileme ücretlerini kendisi ödeyecektir.
5.6. Müşteri, aldığı hizmetten yararlanacak olan kişi/kurum iletişim bilgilerini, sipariş kaydında belirtmek zorundadır. Sipariş etmesinen 7 gün sonunda web sitesinde iletişim bilgileri eksiksiz yer almalıdır. Web site içindeki iletişim bilgileri yetersiz veya yanıltıcı gördüğü taktirde Pnoks Yazılım hizmet vermeme hakkını saklı tutar.
5.7. Müşteri, bu sözleşme kapsamındaki aldığı hizmetleri kontrol panelinden Pnoks Yazılımın hiçbir onayı olmadan devredebilir. Devir işleminden kaynaklanabilecek anlaşmazlıklardan Pnoks Yazılım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.  
5.8. Müşteri, Pnoks Yazılım tarafından gönderilen, kullanıcı bilgilerinin ve şifrelerinin güvenliğinden sorumludur. Kullanıcı bilgilerinin kaybolması, sanal ortamda çalınması ve benzeri yöntemler ile başkalarının eline geçmesi sonucu oluşabilecek zararlardan Pnoks Yazılım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. 
5.9. Pnoks Yazılım, verdiği hizmetlerde müşteri ve site ziyaretçilerine ait bilgilerin gizliliğine riayet etmeyi taahhüt eder. Bu bilgileri izinsiz kullanamaz ve başkalarına satamaz, başkalarıyla paylaşmaz.
5.10. Pnoks Yazılım bir kişi veya kuruluşa hizmet vermeme hakkını saklı tutar. 
5.11. Müşteriler Pnoks Yazılımın hizmetlerini sadece kanuna uygun işler için kullanabilirler.
5.12. Müşteri, hazirkooperatifsitesi.com üye veritabanı ve kullandığı kontrol panellerdeki bilgilerinin doğru olduğunu kabul eder. Bu bilgilerin yanlış olduğunun anlaşılması durumunda, Pnoks Yazılım hizmet vermeme veya hizmetleri askıya alma hakkını saklı tutar.
5.13. Internet herkesin özgürce bilgi ve içerik paylaşabildiği bir ortamdır. Bu durum internet yoluyla elde edilecek bilgilerin doğruluğunun, güvenirliliğinin, yasalara ve genel ahlaka uygunluğunun garanti edilememesi sonucunu doğurmaktadır. Pnoks Yazılım, kendisine yasal mercilerden aksi yönde talep gelmediği sürece, sistemine ulaşan bilgilerin doğruluğunu ve içeriğini kontrol etmemekte ve herhangi bir sansür uygulamamaktadır. Bu nedenden dolayı kullanıcılar, kendilerine internet kanalı ile ulaşacak bilgilerin doğruluğunu ve uygunluğunu kendileri kontrol etmek durumundadırlar. Kullanıcılar, kendilerine internet kanalı ile ulaşan bilgilerin içeriğinden ve doğru olmamasından meydana gelebilecek hiçbir zarardan dolayı Pnoks Yazılımı sorumlu tutamazlar.
5.14. Pnoks Yazılım, müşterilerinin kendi servisleri kanalı ile gönderdikleri, yayınladıkları bilgileri kontrol etmemekte ve sansür uygulamamaktadır. Müşteriler, Pnoks Yazılım' nin servislerini kullanarak gerçekleştirecekleri aktivitelerin yasal sonuçlarından dolayı kendileri sorumludurlar.  
5.15. Pnoks Yazılım site içeriği desteği vermez. Müşteri kendisine verilen yönetici şifreleri ile Müşteri kontrol panelinden kendi sitesinin içeriğini kendi güncelleme yapması gerekmektedir.   
5.16. Ödeme sistem yazılımı sanal pos hizmeti Iyzico.com üzerinden alınır Pnoks yazılım Iyzico ile bağlantılı değildir yazılımı entegre etmiştir. Müşterinin Iyzico ile üyelik başlangıcı ve sona ermesi ödeme işlemleri ödeme sorunları Iyzico ile Müşteri arasındadır. Müşteri web sitesinde dolandırıclık veya ilegal bağış ve aidat toplayamaz. Tüm sorumluluk müşteriye aittir.
5.17. Ödeme sistem yazılımı sanal pos hizmeti Iyzico.com yazılımlarında değişiklik yaptığında Pnoks Yazılım sorumlu değildir. Müşteri bu durumu Pnoks Yazılıma bildirerek Pnoks Yazılım ücret mukabilinde yazılımını güncelleyecektir.
5.18. SSL sertifika firmasının altyapılarındaki problemlerden ötürü ile Hosting firmasının SSL hizmetini askıya alması veya problemlerden ötürü Pnoks Yazılım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
5.19. Pnoks Yazılım sunucuları üzerinde bulunan ve tamamiyle müşterilerine ait olan; yayın, döküman, yazılım ve çoklu ortam (multimedya) içerikten içeriğinden ve bu tarz içerik ve yayınların getireceği yasal yükümlülüklerden Pnoks Yazılım sorumlu değildir 
5.20. Pnoks Yazılım hiçbir şekilde websitelerinin ve yazılımlarının kaynak kodlarını Müşteriye vermez. 
5.21. Pnoks Yazılım hazirkooperatifsitesi.com - adresinde yayınlanan ve müşteri tarafından alınan websitelerinin FTP şifrelerini ve yazılım dosyalarını müşteriye vermez. Müşteri kendi sunucularında bu yazılımları barındıramaz. Müşteriye tahsis edilen hosting aylık trafik alanı maksimum 20 GB. kota, 5 GB Disk alanı,  email hesaplarının kotaları hesap başına 50MB'tır ve Pnoks Yazılım gerektiğinde bu kotayı değiştirme yetkisine sahip olacaktır. 
5.22. Pnoks Yazılım hazirkooperatifsitesi.com - üzerinden sipariş verilen websiteleri için kişiye özel yazılım geliştirme (Eklenti,script v.b.) yapmaz ve müşteri yalnızca hazır sistemi kullanacağını kabul ve beyan eder. 
5.23. hazirkooperatifsitesi.com - üzerinden alınan alan adları istenirse başka bir firmaya taşınabilir ancak müşteri bu durumda hazirkooperatifsitesi.com - dan almış olduğu websitesi hizmetini durdurmuş sayılacaktır. Alan adı taşınması durumunda müşteriye kaynak kod, yazılım dosyaları ve herhangi bir belge verilmeyecektir ve hizmet durdurulacaktır. 
5.24. hazirkooperatifsitesi.com - üzerinden alınan websiteleri için farkını ödeyerek alt paketten üst pakete paket değişikliği yapılabilir ancak üst paketten alt pakete geçiş yapılamayacaktır. Paket değişikliklerinde sitenin ilk yayına açıldığı tarih baz alınacaktır. Sonraki paket yenilemesi yine sitenin ilk yayına açıldığı tarih kabul edilecektir. Sitenin süre bitimine son 3 ay kala paket değişikliği yapılamayacaktır. 
Pnoks Yazılım istediği zaman paket değişikliği politikasını değiştirebilir. Müşteri bunu kabul ve taahhüt eder.
5.25. İnternette tüm web sitelerin yıllık uzatım ücreti mevcuttur. Yıllık uzatım ücretlerinde sunucu yazılım varsa domain ücreti içindedir. Satın aldığınız paket türüne göre değişmektedir. Alıcı ödemelerini belirlenen dönemlerde yapmalıdır. Ödeyeceği net ücreti Pnoks Yazılım'dan öğrenebilir. Bu ücret bulunulan yılın güncel sipariş tutarını geçemez. Belirli ödemelerin zamanında yapılmaması durumunda, Pnoks Yazılım, Müşterinin hesabını kapatma ve sözleşmeyi fesih etme hakkını saklı tutar. 
5.26. Mail açma işlemi yılda bir keredir. Kurulum sırasında ve sonraki yıl uzatım esnasındadır. Müşteri mail açma isteğini Pnoks Yazılıma mail atarak belirtmelidir.
5.27. Menü başlık değişiklikleri ile modül kaldırma ve yerlerini değiştirme işlemleri web site kurulum sırasında müşteri Pnoks Yazılım dan isteyebilir. Bu istek sayfa formatı aynı kalmak suretiyle ana menü isim değişikliği içindir. Örnek: İlçemizin tarihçesi yerine Kasabamızın tarihçesi. Sonraki değişiklikler ise müşteri yıllık uzatım zamanlarında isteyebilir.
5.28. Sipariş veren kişi, sipariş verdiği kurum hakkında bağı kalmamışsa, sipariş verdiği web sitesinde halen logo ve ismini kullanıyorsa, web sitesindeki kurum Pnoks Yazılıma mail ile başvuruda bulunarak yönetim panel şifresini isteyebilir devir alabilir. Sipariş veren kişi, ilk siparişte belirtiği kurum dışında farklı bir kurum hakkında logo ve ismini kullanmışsa kullandığı kurum Pnoks Yazılıma mail ile başvuruda bulunarak web sitesinin kapanmasını isteyebilir.
5.29. Müşteri hazirkooperatifsitesi.com - adresinden sipariş verirken bildirdiği tüm bilgilerin doğruluğunu kabul ve beyan eder. Pnoks Yazılım Müşterinin ödeme bildirimlerini bu bilgilere göre yapacaktır. Bildirimlerin ulaşmamasından kaynaklanan her türlü zarardan Pnoks Yazılım sorumlu değildir.

6. Bildirimler
6.1. Pnoks Yazılım, müşteriye yapacağı her türlü bildirim için, öncelikle müşterinin kayıt işlemi esnasında bildirdiği e-posta adresini kullanacaktır. Bu adresin geçerli bir adres olması konusundaki sorumluluk müşteriye aittir. Bildirilen adres bilgilerinin yanlış, eksik veya güncel olmamasından dolayı oluşacak zarar sebebiyle Pnoks Yazılım hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. 

7. Gerçekleştirilmesi Yasak Aktiviteler
7.1. Gerçekleştirilmesi Yasak Aktiviteler  maddesinin alt başlıklarında tanımlanan aktivitelerin gerçekleştirilmesi kesinlikle yasaktır. Bu ana başlık altındaki tüm alt maddeler kötü kullanım kapsamındadır. Pnoks Yazılım, bu aktiviteleri gerçekleştiren müşterilere ait servisleri durdurma, sınırlandırma veya tamamen sonlandırma hakkını saklı tutar. 
7.2. Spam gönderimi yapılamaz. SPAM, alıcının isteği dışında toplu ve/veya ticari amaç taşıyan mesajların internet yolu ile gönderimidir. SPAM gönderimi, Pnoks Yazılıma olan güveni zedelediği gibi, aynı zamanda Pnoks Yazılımın sunucularında aşırı yüklenmelere sebep olarak, müşterilere sağlanan servislerde aksamalara ve/veya sorunlara neden olabilmektedir. Pnoks Yazılım servisleri kullanılarak spam email ve SMS gönderimi yapılamaz. 
7.3. T.C. yasaları çerçevesinde korunan fikirler, sanat eserleri, markalar, telif/copyright hakları, patent hakları ve ticari sırlar gibi kişi ve/veya kurumlara ait özel haklar aleyhinde hareket edilemez. Yazılım korsanlığı, lisanssız yazılım kullanımı, warez siteler ve Türkye Cumhuriyeti yasaları kapsamında suç teşkil edecek davranışlar yanı sıra, kişisel haklara ve özel hayata tecavüz içeren davranışlar sergilenemez. 
7.4. Pnoks Yazılımın servis ağını veya buna bağlı diğer ağ, sistem, servis ve/veya cihazların kullanımlarında aksamaya sebep olacak aktiviteler yapılamaz. 
7.5. Kamu tarafından kabul görmüş genel ahlak ve geleneklere aykırı davranışlar gerçekleştirilemez ve/veya buna aracı olunamaz. 
7.6. 3. şahıs ve/veya kurumlara karşı saldırgan ve tehditkar davranışlar kabul edilemez. 
7.7. "Hacking" veya "hacker" olarak tanımlanan davranışlar sergilenemez, başkalarına ait servislere yetkisiz bir biçimde ulaşılamaz. 
7.8. Kişisel ve/veya kurumsal itibarlarına ve saygınlığına zarar verecek davranışlar sergilenemez. 
7.9. Yürürlükteki T.C. yasalarına aykırı hareket edilemez. 
7.10. Müşteri,  yasak aktiviteler kapsamında ortaya çıkacak tüm zararları karşılamak zorundadır.  
8. VPS, Sanal Sunucu, Co-Location, Dedicated Sunucu Kullanımı
8.1. 7. maddede, Gerçekleştirilmesi Yasak Aktiviteler başlığı altında tanımlanan işlemlerin gerçekleştirilmesi, hangi ad ve kapsamda olursa olsun sunucular (server) için de geçerlidir ve yasaktır. Yasak olduğu beyan edilen eylemlerin kısmen veya tamamen gerçekleşmesi durumunda Pnoks Yazılım, bu aktiviteleri gerçekleştiren müşterilere ait servisleri durdurma, sınırlandırma veya tamamen sonlandırma hakkını saklı tutar. 
8.2.  Hizmeti kullanan müşterilerin sunucu üzerinde gerçekleştirdiği eylemlerin sunucudaki ve/veya diğer sunuculardaki müşterilerin güvenliğini kısmen veya tamamen tehdit etmesi ya da aldıkları hizmete zarar vermesi durumunda tüm sorumluluk sunucu hizmetini alan müşteriye aittir. Bu tür durumlarda Pnoks Yazılım, bu aktiviteleri gerçekleştiren müşterilere ait servisleri durdurma, sınırlandırma veya tamamen sonlandırma hakkını saklı tutar. 
8.3. Pnoks Yazılım, sunucunun fiziki şartlarda sağlıklı olarak çalışmasını sağlar. Ancak doğal afet, sel, deprem, yangın, patlama, terör saldırısı vb ile sorumluluğu müşteriye ait olan donanım ve yazılım özelliklerinden kaynaklanan ya da Türk Telekom nedeniyle  internet erişiminde ve ilgili altyapılarda oluşacak kesinti ve aksamalardan kesinlikle sorumlu değildir. Bu tür bir olumsuzluğun yaşanması durumunda sunucu hizmeti alan müşteri herhangi bir hak iddia edemez.   
8.4.  Pnoks Yazılım, kendi sorumluluğunda bulunan donanım ve yazılım ürünlerinde meydana gelecek hataları giderir ancak sunucu hizmetini alan müşterinin kullanımından veya sorumluluğundaki yazılım, donanım ürünlerinin özelliklerinden, üreticisinden, geliştiricisinden veya kullanım biçiminden kaynaklanan her türlü hatada müşterinin kendisinin, diğer müşterilerin ve üçüncü şahısların görebileceği zararlarda sorumluluk kabul etmez. Bu konudaki her türlü maddi, manevi sorumluluk sunucu hizmetini alan müşteriye aittir. Pnoks Yazılımın bu türdeki arızaları giderme zorunluluğu da yoktur. Ancak talep edilmesi halinde konuyla ilgili yapılması gereken işlemi “Ek Hizmetler” kapsamında değerlendirerek ücreti mukabili giderebilir. 
9. Sözleşmenin Sonlanması, İptal ve İade
9.1. Pnoks Yazılım, tüm müşterilerine karşı büyük sorumluluklar taşır. Pnoks Yazılım sorumluluklarını yerine getirmek için müşteriye 5 işgünü önceden yazılı bildirim yaparak, bu sözleşmeyi sebep göstermeden sonlandırabilir. Bu durumda, müşterinin Pnoks Yazılıma ödemesini gerçekleştirdiği, ancak kullanımı gerçekleşmeyen servislerle ilgili ücretler, müşteriye 30 işgününde iade edilir. 
9.2. Müşteri bu sözleşmede belirtilen şartları ihlal ederse, Pnoks Yazılım, müşteriye sağlanan servisleri önceden haber vermeden sonlandırabilir ve sözleşmeyi tek taraflı olarak fesih edebilir. Bu durumda, müşterinin önceden ödediği ücretlerin iadesi gerçekleştirilmez. 
9.3. Yeni başlatılan veya süresi dolan servislerle ilgili ücretlerin müşteri tarafından ödenmemesi durumunda, Pnoks Yazılım, servisleri ve sözleşmeyi sonlandırabilir. Bu durumda, müşterinin önceden ödediği ücretlerin iadesi gerçekleştirilmez ve müşteri herhangi bir hak talebinde bulunamaz.
9.4. Müşteri dilediği anda, 5 işgünü önceden faks, posta ve/veya e-posta yolu ile haber vererek sözleşmeyi sonlandırabilir. Bu durumda müşterinin önceden ödediği ücretlerin iadesi gerçekleştirilmez. Ancak müşteri sözleşme sonuna kadar ödemeyi taahhüt ettiği ve henüz ödemediği ücretleri ödemek durumundadır. 
9.5. İade Garantisi Pnoks Yazılım hizmet kalitesine güveniyor ve müşterilerini memnun edebileceğine inanıyor. Bunun göstergesi olarak yeni servis alan müşterilerine sebep göstermeksizin satın alma tarihinden itibaren 14 gün koşulsuz tam ücret iade garantisi vermektedir. Müşterilerimiz adına satın alınan domain name(alan adı), SSL sertifikası gibi ürün veya servisler bu uygulama dışında tutulmaktadır. İade garantisi kapsamındaki  ürün veya servislerimiz ilgili sayfalarda “iade garantisi” ibaresi ile belirtilmektedir, bu ibarenin bulunmadığı ürün veya servislerimiz için iade yapılmaz. Bu uygulamadan faydalanmaya karar veren müşteri, isteklerini (e-mail veya fax) olarak bildirmelidir, bununla birlikte ilgili servis faturasının iadesi veya iade faturasının düzenlenmesi gerekir. Pnoks Yazılım iade işleminin kesinleşmesini müteakip, 15 işgününde müşterisine iade tutarını ödemektedir. Pnoks Yazılım, bu garantiden faydalanan müşterilere, yeni servis satışı yapmama hakkını saklı tutar. 
9.6. Pnoks Yazılım Servis Kullanım Sözleşmesine aykırı davranışlardan dolayı servisleri sonlandırılan müşteriler iade garantisinden faydalanamaz.  

10. Ücretler ve Ödeme
10.1. Müşteri ödemelerini belirlenen dönemlerde yapmalıdır. Domain tescil ve yenileme hizmeti dışındaki ödemelerin zamanında yapılmaması durumunda Pnoks Yazılım; faks, telefon, posta ve/veya e-posta yolu ile ödeme bildiriminde bulunur. Bu bildirimden sonraki 5 iş günü içinde ödeme yapılmaması durumunda Pnoks Yazılım, Müşteri’nin hesabını kapatma ve sözleşmeyi fesih etme hakkını saklı tutar. Domain ödeme tarihlerinin takip sorumluluğu müşteriye ait olup, zamanında ödemesi yapılmayan alan adı kapanacaktır. Alan adı ödemesinin gecikmesinden kaynaklanabilecek tüm zararlardan müşteri sorumludur. 
10.2. Müşteri servis kullanım ücretlerini kullanım dönemi başında peşin olarak öder. 
10.3. Pnoks Yazılım servis ücretlerinde değişiklikler yapma hakkını saklı tutar. Bu değişiklikler internet sitesi ve/veya e-posta yolu ile müşteriye bildirilecektir. Müşteri, Pnoks Yazılım belirleyeceği ücret tarifesi üzerinden ödeme yapmayı kabul eder. 
10.4. Müşteri, vadesi gelen ödemeleri için, 5 işgünü öncesinden aksi bir bildirimde bulunmadığı sürece, kayıt esnasında belirttiği kredi kartından Pnoks Yazılıma tahsilat yapmasını kabul eder.
10.5. Müşteri, aldığı hizmetlere ilişkin oluşan limit aşımları ile ilgili ücretleri, Pnoks Yazılım eklentiler sayfasında belirlenen fiyatlar üzerinden ödeme yapmayı kabul eder.
10.6. Kullanılan Promosyon kodları yalnızca kullanım dönemi içerisinde geçerlidir. Hizmet yenilemesinde normal paket ücreti ödenecektir. 

11. Yetkili Mahkeme ve İcra Daireleri
11.1. İş bu sözleşmenin uygulanması sırasında doğacak her türlü uyuşmazlıkların çözümünde İstanbul  Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.